39045
۱۳/۱۱/۹۶
۰۰:۴۹

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در واکنش به تعیین سقف افزایش حقوق اساتید:

انگیزه اساتید برای کارهای مطالعاتی کاهش پیدا می کند/ افزایش بازنشستگی زود هنگام اساتید دانشگاه/ احتمال خروج نخبگان و اساتید به کشورهای عربی منطقه

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان گفت: محدودیت در افزایش حقوق اعضای هیات علمی، باعث کاهش انگیزه اساتید برای کارهای مطالعاتی بیشتر می شود.

دکتر محمد دوستار در گفتگو با روشن خبر، در مورد محدود کردن افزایش حقوق اعضای هیات علمی در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ اظهار کرد: یکی از وظایف دولت ایجاد عدالت در جامعه است و اگر دولت نتواند در راستای اجرای عدالت حرکت کند، وظیفه واقعی خود را انجام نداده است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان با بیان اینکه برای پیاده سازی عدالت باید مکانیزم های مدون و علمی تنظیم شود، اضافه کرد: برداشت اولیه نمایندگان در مورد نحوه افزایش حقوق، مبنی بر اینکه تمام حقوق ها به یک نسبت افزایش پیدا نکند، درست است.

 

وی با اشاره به اینکه عدالت آن نیست که یک طبقه از جامعه را تحت فشار قرار دهیم تا طبقه پایین تر را به آن برسانیم، افزود: عدالت آن است که به هر کس به اندازه ی ظرفیتش داده شود.

 

دوستار در مورد راه حل عدم افزایش شکاف طبقاتی در جامعه بیان داشت: باید برای افزایش حقوق ها سقف قرار دهیم. به طور مثال اگر قرار است حقوق ها ۱۰درصد افزایش پیدا کند، بالاترین میزان افزایش ۵۰۰ هزار تومان باشد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه مبنای پیشرفت جامعه علم و اندیشه است و این علم و دانش برعهده اساتید دانشگاه است، گفت: اساتید دانشگاه تمام وقت هستند، یعنی روز تعطیل و غیر تعطیل ندارند و در مقابل بسیاری از اقشار درآمد پایین تری دارند.

 

دوستار با تاکید بر اینکه انتظارات جامعه از اعضای هیات علمی دانشگاه بیشتر است، اظهار کرد: محدودیت در افزایش حقوق اعضای هیات علمی، باعث کاهش انگیزه اساتید برای کارهای مطالعاتی بیشتر می شود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان در ادامه در مورد معایب ایجاد سقف پاداش بازنشستگی برای اساتید، گفت: ایجاد سقف پاداش باعث بازنشستگی زود هنگام اساتید دانشگاه، به خصوص اعضای هیات علمی با درجه استادی می شود.

 

وی با اشاره به اینکه براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ باید رتبه اول علمی را در منطقه داشته باشیم، بیان داشت: کشورهای منطقه به دنبال جذب اساتید ما، حتی اساتید بازنشسته برای افزایش رتبه علمی خودشان هستند.

 

 

دوستار ادامه داد: اگر ما در تصمیم گیرهای خود توجه نداشته باشیم، شاهد خروج نخبگان و اساتید ما به کشورهای عربی منطقه خواهیم بود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه گیلان با تاکید بر اینکه نمایندگان باید به این مسایل توجه کنند، افزود: صرفا برای حل یک مسئله ساده، نباید قشر عظیمی از جامعه را که هدایت نسل ها و نخبه پروری را برعهده دارند، ناراضی کنند.

 

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها به دانشگاهیان چک سفید برای حقوق می دهند، گفت: از نمایندگان تقاضا دارم که در بررسی بودجه در صحن علنی مجلس واقع گراتر باشند؛ چون محدود کردن با عدالت سازگاری ندارد.

 

 

ارسال نظر